FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące fotografii ślubnej

  • Moja praca – jak wygląda w dniu ślubu?

Reportaż ślubny, to zazwyczaj cały dzień. Wszystko zaczyna się od przygotowań, w czasie których pokażę tyle, ile będziecie chcieli, poprzez błogosławieństwo, ceremonię ślubną, aż po zabawę weselną – do ustalonej wspólnie godziny. Preferuje fotografię w stylu reporterskim. Staram się być jak najmniej widoczny – to Wy jesteście najważniejsi Staram się stać z boku, a jednocześnie być w centrum wydarzeń i rzetelnie dokumentować każdą chwilę wzruszenia i każdy uśmiech. A wszystko po to, aby oddać wiernie klimat tego dnia, opowiedzieć historie Waszej miłości i ukazać emocje, które towarzyszą Wam oraz Waszym bliskim. Do każdego zlecenia podchodzę indywidualnie, aby efekt końcowy był dla Was wspaniałą pamiątką – dokumentem najpiękniejszego dnia w życiu.

  • Czy posiadam zezwolenie na wykonywanie zdjęć w kościele?

Posiadam aktualne upoważnienie na wykonywanie zdjęć podczas celebracji liturgicznych, wydane przez Kurię Metropolitalną w Przemyślu. Takie upoważnienie jest dokumentem, często wymaganym przez duchownego, udzielającego sakramentu małżeństwa.

  • Na jakim sprzęcie pracuję?

Pracuję na pełnoklatkowych lustrzankach firmy Nikon oraz jasnych szkłach i lampach błyskowych – tego samego producenta. Aby zmaksymalizować Wasze bezpieczeństwo i uniknąć zupełnie ryzyka, na każdy ślub zabieram ze sobą dodatkowe – zapasowe body wraz z obiektywami, a także zapasową lampę wraz z kompletem akumulatorów i dodatkowymi kartami pamięci – na wszelki wypadek. Staram się pracować w naturalnym świetle – lampy błyskowej staram się używać rzadko, a kiedy już zajdzie taka potrzeba, robię to z wyczuciem, by jej światło zlało się z naturalnym oświetleniem.

  • Z jakim wyprzedzeniem należy zarezerwować termin oraz jak to się odbywa?

Im wcześniej tym lepiej, generalnie obowiązuje zasada – kto pierwszy, ten lepszy. Oczywiście z mojej strony nie ma problemu, aby zarezerwować termin miesiąc przed planowanym weselem, może się jednak okazać, że termin który Was interesuje jest już zajęty. Średnio, terminy (w najpopularniejszym okresie – od kwietnia do października) rezerwowane są z rocznym wyprzedzeniem. Potwierdzenie rezerwacji polega na podpisaniu umowy o wykonanie zdjęć ślubnych oraz wpłaceniu zadatku w kwocie 200 PLN.

  • Kiedy wykonać sesję plenerową – w dniu ślubu czy w innym terminie?

W dniu  ślubu jesteśmy ograniczeni brakiem czasu, ale zawsze staram się wygospodarować przynajmniej parę minut na sesję portretową, ponieważ emocje które Wam towarzyszą w tym dniu są nie do powtórzenia, bezsprzecznie są warte uwiecznienia. Umawiając plener na inny dzień, mamy czasu pod dostatkiem – możemy skupić się tylko na zdjęciach i wykonać spokojnie całą sesję. Nie trzeba się wówczas przejmować tym, że sukienka się pobrudzi, czy tym, że czekają na nas goście. Sesję plenerową w inny dzień możemy odbyć w kilku różnych miejscach bez ograniczeń czasowych. Jeśli jednak nie chcecie odkładać tego na inny termin, możemy wykonać sesję w dniu ślubu. Porywam wówczas parę na jakiś czas na zabawie, tuż po obiedzie i pierwszym tańcu lub umawiam się z parą przed ślubem.

  • Kto proponuje miejsce, w którym wykonamy sesję plenerową?

Pomysły na sesję w plenerze pochodzą zarówno ode mnie jak również od Was – mam w zanadrzu mnóstwo pięknych, sprawdzonych miejsc, których romantyczna sceneria doskonale sprawdza się w konwencji zdjęć ślubnych. Bardzo chętnie oczywiście również wykorzystam Wasze propozycje – najważniejsze jest to, abyście się w danym miejscu czuli swobodnie. Jeśli są jakieś specjalne miejsca, które wiele dla Was znaczą, z przyjemnością się tam z Wami wybiorę. W swoich propozycjach nie ograniczam się tylko do jednego miejsca – staram się zawsze zróżnicować plener tak, aby wykonać jak najwięcej niepowtarzalnych ujęć. Ale to Wasze oczekiwania są w tej kwestii decydujące.

  • Do której godziny zostajesz na weselu?

Nie ma określonej godziny, o której kończę swoją pracę na Waszym weselu. Wszystko jest uzależnione od Was oraz tego, co chcecie uwiecznić na zdjęciach ślubnych – w zależności od naszych ustaleń – mogę skończyć zaraz po pierwszym tańcu, a mogę pozostać z Wami do końca oczepin – to ustalimy w czasie konsultacji przedślubnych lub w czasie trwania przyjęcia weselnego.

  • Na jakim terenie pracujesz – wykonujesz zdjęcia ślubne?

Swoje usługi świadczę na terenie całego województwa Podkarpackiego oraz Małopolskiego miedzy inny w takich miastach i ich okolicach, jak: Rzeszów, Dębica, Jasło, Sanok, Strzyżów, Łańcut, Biecz, Gorlice, Brzozów, Strzyżów, Frysztak, Dukla, Pilzno, Zakopane, Tarnów, Nowy Sącz, Bochnia, Kraków oraz wielu innych nie wymienionych. Nie ma jednak żadnych przeszkód, abym dojechał w dowolne miejsce w Polsce. Kwestia ustaleń, w takiej sytuacji, jest rozliczenie mojego dojazdu oraz noclegu, wskazanego przy dużych odległościach.

  • Czy zdjęcia są poddawane obróbce cyfrowej – retuszowane?

Tak – każde zdjęcie, zanim trafi do Waszego albumu ślubnego, jest podawane obróbce cyfrowej w różnym zakresie, w zależności od potrzeb – jedne więcej, inne mniej. Wykonanie zdjęcia to początek – dopiero po jego obróbce powstaje ostateczna wersja fotografii. Poza kadrowaniem, każde zdjęcie jest poddane korekcji balansu bieli, ekspozycji, kontrastu, poprawiane są kolory. Niezależnie od zakresu retuszu, jest on wykonywany tak, aby zdjęcie w ostatecznej formie, zachwycało Was i Waszych bliskich.